Esimest korda elus Cantilloni pruulikojas olles kasutasime juhust ning vestlesime Jean van Roy isaga, kes oli Cantilloni peapruulmeister enne, kui Jean pruulikoja juhtimise üle võttis. Tuleb nentida, et Jeani suhtumine lambicusse ning õllekultuuri on traditsioone ja ajalugu au sees hoidev, kuid vesteldes Jeani isaga selgus, et õllevalmistamisesse ning selle maitsmisesse võib suhtuda veelgi konservatiivsemalt.
Kui küsisime Jeani isa lemmikõllede kohta, siis oli vastus kiire tulema. Loomulikult oli ootuspärane, et parim õlu on viis aastat keldris seisnud gueuze, kuid vast mitte nii iseenesest mõistetav oli vastuse teine pool – Jeani isa arvates eksperimenteerib Jean liiga palju erinevate marjade ning puuviljadega ning au sees peab olema ka puhta lambicu potentsiaal. Seetõttu eelistab Roy isa Grand Cru Bruocsellat, mis on üks väheseid puhtaid tammevaadis laagerdunud lambicuid, mida pudelis soetada on võimalik. Lambicut hoitakse tammevaatides kolm aastat ning seejärel villitakse see pudelisse.
Sünnilugu
Esimene dokumenteeritud Grand Cru Bruocsella pudelisse villimine toimus 1983. aastal. Vanematel Grand Cru Bruocsella siltidel on muuhulgas mainitud, et seda õlut tuleks serveerida ja maitsta samamoodi nagu esmaklassilist valget veini. Euroopas tarbimiseks mõeldud ning senimaani kasutusel oleva Grand Cru Bruocsella sildi kujundas Raymond Goffin 1998 aastakäigu pudelile. Euroopas saadaolevatele pudelitele märgitud aastakäik on üldjuhul kolm aastat varasem kui korgile märgitud pudelisse villimise aasta. Cantilloni kodulehel olevate andmete järgi on 1999 aastast alates Grand Cru Bruocsella pruulimiseks kasutatud eranditult maheteravilja.
Tähendus
Lambic.Info leheküljel on refereeritud Raymond Bureni prantsuse keeles kirjutatud raamatut Gueuze, Faro et Kriek, kus raamatu autor on arutlenud sõna “Bruoc-Sela” päritolu üle. Tema allikate kohaselt asutati Bruoc-sela küla 979 aastal, mil Alam-Lotringi hertsog Charles lasi ühele Senne jõe väikesaarele ehitada kindluse. Siiski on sõna kasutatud veelgi varasemates allikates – juba 706 aastal, mil seoses tähtsate preestrite siit ilmast lahkumisega mainiti Bruc-selle`i küla. Sotsiolingvist Michel de Costeri arvates tuleneb sõna bruoc keldi keelest ning tähendab soist või märga ala. Cella aga on ladinakeelne termin, mis viitab templile.
Õllegalerii jaoks on Grand Cru Bruocsellal samuti ajalooline tähendus. Kuigi meil ei õnnestunud kaks aastat tagasi Cantilloni pruulikojaga koostööd hakata tegema, siis ettevõtte asutamist tähistasime ühe Grand Cru Bruocsella magnumiga. Aeg-ajalt võib ka pruulikojast hea õnne korral ühe pudeli inimese kohta endale keldrisse seisma osta. Kes aga nüüd ja praegu soovib maitsta tõenäoliselt ühte maailma parimat teraviljast tehtud “veini” seadku varsti sammud Tap Tapi üritusele Cantillon Satruday.
Santé